Titův vítězný oblouk

Titův oblouk je jedním ze čtyř velkých vítězných oblouků nacházejících se v archeologickém komplexu chrámů a budov pozůstatků Fora Romanum. Někdy je označován také jako jakýsi vstupní brána do Fora. To je ale pouze jen dojem, protože Titův oblouk samozřejmě nikdy nesloužil jako pouhá obyčejná brána. Oblouk nechal vystavět císař Domitianus roku 81 krátce po náhlé smrti jeho staršího bratra Tita. Oblouk měl připomínat Titovo velké vítězství nad Jeruzalémem v první židovské válce v roce 70 našeho letopočtu. Všeobecně uznávaným faktem je, že právě Titův oblouk je považován za vzor všem ostatním vítězným obloukům, které začali hlavně kolem 16. století v Evropě růst jako houby po dešti.Zpět ale k samotnému oblouku. Architektem měl být Rabirius, který patřil mezi Domitianovi oblíbence a je spojován i se stavbou nedalekého Kolosea. Vzhledem k tomu, že stavba probíhala téměř před dvěma tisíci lety, není tato informace nijak fakticky doložena. Stavba nemá z dnešního pohledu nijak monumentální rozměry, tady je ale nutné brát v úvahu dobu jejího vzniku. Největší rozměr je do výšky, kde má Titův oblouk 15, 40 metrů. Dále pak do šířky, kde má 13 a půl metru. Šířka oblouku je pak pouhých 4,75 metru. Další zajímavé rozměry se týkají průchodu. Ten tvoří klenutý oblouk o přesných rozměrech: 8,30 metrů výšky a 5,76 metrů šířky.

Oblouk působí na první pohled velmi střídmě a kompaktně. To však není úplně pravda. Stačí když se přiblížíte a spatříte spousty reliéfů, zdobení, ale i zajímavých nápisů. Titův oblouk je rozdělen na několik částí, jimž dominují dva historické reliéfy na vnitřní straně stavby. Na pravém reliéfu (tedy na tom směrem do Fora Romana) je znázorněn triumfální návrat císaře Tita z bitvy v Jeruzalémě. Panna, představující Řím, vede Titův vůz tažený čtyřspřežím a nad císařem drží bohyně vítězství Victorie vavřínový věnec. Na levém reliéfu se nachází římské vojsko při slavnostním průvodu v Římě, židovští zajatci a mnoho trofejí z Jeruzalémského chrámu, z nichž nejvýraznější je sedmiramenný svícen a posvátné pozouny.

Uprostřed kazetového podhledu je znázorněn Titus, nyní však nikoliv jako císař, ale rovnou jako bůh. Ještě na konci starověku byla na dvou velkých pilířích umístěna sousoší, avšak během středověkých přestaveb byla zničena. Také oblouková atika byla původně korunovaná sousoším, pravděpodobně sloním čtyřspřežím. Tyto části ale byly snadno oddělitelné a tak se bohužel nedochovaly.

Výhodou Titova oblouku je, že ho rozhodně nemůžete minout. Prohlédnout si můžete společně s mnoha dalšími velmi zajímavými památkami, které se nachází na Foru Romanum. Takže této možnosti určitě využijte!

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

Musíte být přihlášen k odesální komentářů.

TOPlist