Kostel San Giovanni dei Fiorentini

San Giovanni Battista dei Fiorentini je římský kostel na Via Giulia v rione Ponte. Kostel se nachází na břehu řeky Tibery u mostu Ponte Principe Amedeo Savoia-Aosta. Nedaleko je také Vatikán nebo Andělská pevnost, takže můžete spojit návštěvu kostela s prohlídkou těchto památek.

Pokud vás zajímá historie této zajímavé stavby, tak ta se začala psát v 15. století, kdy se Florenťané rozhodli postavit si v Římě kostel. Podobně jako dnes vypsali soutěž, ve které zvítězil návrh architekta Jacopo Sansovino. Mezi přihlášenými architekty byli přitom takové jména jako Rafael, Giuliano da Sangallo a Baldassare Peruzzi.

Vítězný Sansovino zahájil práce roku 1509, ale dokončení se už nedožil. To totiž proběhlo o víc jak dvě století později v letech 1734-1738. Na stavbě se tak vystřídalo postupně pět architektů: Antonio da Sangallo mladší, Michelangelo, Giacomo della Porta, Francesco Borromini – který navrhl hlavní oltář a je pohřben v hlavní lodi – a také Carlo Maderno, který dokončil kupoli roku 1634.

Když se podíváte do vnitř, tak zde na vás čeká nádherná vnitřní výzdoba. V zákristii visí malba zobrazující Jana Křtitele z 15. století (autor měl být údajně Donatello nebo Michelangelo). Hlavní oltář je zdoben sousoším Křest Ježíše od Raggiho. Dalšími umělci, kteří se podíleli na výzdobě byli malíři Ludovico Cigoli, Santi di Tito a Salvator Rosa, a sochař Francois Duquesnoy. Kostel San Giovanni dei Fiorentini je opravdu nádherný a rozhodně stojí za vidění.

TOPlist