Kostel Nostra Signora del Sacro Cuore

Nostra Signora del Sacro Cuore (známý také pod jménem San Giacomo degli Spagnoli) je katolický kostel zasvěcený paně Marii stojící v samém centru Říma. Konkrétněji se jedná o jih podlouhlého náměstí Piazza Navona. Toto náměstí je proslulé zejména třemi zdobenými fontánami a krásnými sochami všude kolem. Oproti tomu působí jednoduchá fasáda a průčelí kostela Nostra Signora del Sacro Cuore hodně stroze.

Pojďme se ale podívat trochu na historii. První kostel na tomto místě byl postaven na ruinách Domitianova stadionu už ve 12. století. Další nová budova pak byla postavena k výročí Svatého roku 1450 na zakázku Enrika Kastilského, syna krále Ferdinanda III.. Zajímavostí je již zmíněné strohé průčelí budovy. Původní bohatě zdobené průčelí navržené Rossellinem bylo totiž otočeno na opačnou stranu do ulice Corso del Rinascimento.

Na začátku 16. století se kostel stal centrem Španělské komunity v Římě. To vydrželo až do dokončení nového kostela Santa Maria in Monserrato degli Spagnoli v 17. století, kam se španělská komunita přesunula.

Tím se dostáváme do 19.století, kdy Papež Lev XIII. nechal chátrající kostel rekonstruovat. V této době byl také hlavní vchod přemístěn na druhou stranu do náměstí Piazza Navona. Apsida a transept byly zbořeny roku 1938, aby uvolnily místo pro ulici Corso del Rinascimento.

Většinu uměleckých děl a náhrobků si však Španělé odnesli sebou do Santa Maria de Monserrato degli Spagnoli. Zbyly zde pouze některé renesanční práce jako chór z barevného mramoru a mramorové pozadí hlavního oltáře. Neporušená zůstala také kaple San Giacomo. I přesto je Nostra Signora del Sacro Cuore hodně zajímavým kostelem, který rozhodně stojí za povšimnutí až se budete procházet po Piazza Navona.

TOPlist