Bazilika Svatého Kříže v Jeruzalémě

Stavba s trochu netradičným názvem Bazilika Svatého Kříže v Jeruzalémě (italsky Santa Croce in Gerusalemme, latinsky Sanctae Crucis in Hierusalem) je jedním ze sedmi nejvýznamnějších římských kostelů. Patří tedy mezi těch sedm kostelů, které mají poutníci pěšky obejít během jediného dne.

Pokud vás zajímá něco z historie stavby, tak kostel byl vystavěn císařovnou svatou Helenou, matkou Konstantina I. jako palácová kaple v její rezidenci nedaleko římského Lateránu. Historická tradice praví, že se v tomto kostele uchovávají ostatky Kristova kříže, který měla Helena nalézt v Jeruzalémě. Proto také trochu netypické jméno kostela, přesto že se nachází v Římě.

Další významné události v historii kostela jsou pak spjaty s papežem Řehořem I. Veliký, který z něj vytvořil titulární kostel. Současnou podobu bazilika pak dostala po mnoha přestavbách, z nichž poslední velkou byla pozdně barokní v polovině 18. století. Ke kostelu také velmi těsně přiléhá budova cisterciáckého kláštera.

Bazilika Svatého Kříže v Jeruzalémě sice na venek nepůsobí nijak monumentálně, ale ve vnitř se jedná o opravdu pěkný a významná kostel, který byste při vaší cestě do Říma rozhodně neměli minout.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

Musíte být přihlášen k odesální komentářů.

TOPlist