Filmy odehrávající se v Římě

Řím jako krásné a kulturní město se stalo kulisou mnoha slavných i docela neznámých filmů. Tady vám přinášíme seznam těch několika málo, na které jsme si vzpomněli. Samozřejmě budeme rádi, když nám tento seznam pomůžete rozšířit a  do komentářů přidáte tip na některé další filmy. Zároveň je tento článek takový tip, co můžete v Římě dělat, a to vydat se po stopách třeba právě toho vašeho oblíbeného filmu. Třeba vám tedy některý z následujících filmů o Římě bude inspirací.

Prázdniny v Římě (1953, William Wyler)

Film Prázdniny v Říme patří mezi jeden z nejznámějších a nejkvalitnějších, které v Římě vznikly. Je to sice už snímek staršího data, ale pořád velmi kvalitní a má co říci. Jedná se o romantickou komedii s A. Hepburn a G. Peckem v hlavních rolích. Audrey Hepburn si zahrála roli novodobé princezny, která se vzepře svým panovnickým povinnostem a společně s americkým novinářem (G. Peck) se vydává poznat Řím jako obyčejná mladá dívka. Ve filmu si tak prohlédneme hodně zajímavých zákoutích Říma. O kvalitě filmu svědčí také to, že byl nominovány na 10 Oscarů a Audrey Hepburn získala Oscara za hlavní roli.


Cesta Draka (1972, Bruce Lee)

Tento film patří mezi legendy akčních filmů. Cestu Draka režíroval i zároveň obsadil hlavní roli Bruce Lee. Pro kterého se mimochodem tento film stal také jeho posledním, protože krátce poté tato legenda bojových sportů umírá. Děj Cesty Draka je poměrně jednoduchý, mladík Tang-Lung (Bruce Lee) přilétá z Honkongu do Římá, aby pomohl svých příbuzných, kteří mají restauraci. Na tuto restauraci si ale dělá zálusk místní mafián. Po sérii bojů a srážek dojde až k finálnímu souboji, kde si to rozdá Tang-Lung s mistrem bojových umění Coltem (Chuck Norris) přímo v Římském Koloseu! Ve filmu se také objeví snad všechny Římské nejznámější pamětihodnosti. Film je sice trochu jednoduší, ale fanoušky žánru rozhodně neurazí.

Andělé a Démoni (2009, Ron Howard)

Snímek Andělé a Démoni je jedním z nejnovějších velkofilmů, který se v Římě odehrává. Děj filmu je inspirován stejnojmennou knihou Dana Browna. V příběhu se Robert Langdon (Tom Hanks) vydává do Římá odhalit tajuplné starověké bratrstvo Iluminátů. Na místě se pak spojuje s Vittorií Vetra, což je krásná italská vědkyně. Společně se vydávají na cestu plnou dobrodružství a nabitou honičkami skrz krypty, katakombami, katedrály a dokonce do srdce nejuzavřenějšího trezoru na světě. Co se týká toho orpravdového Římá, tak toho ve filmu zase tolik není, ale jinak se dá o Andělech a Démonech říci, že jde celkem o hodně povedený akční film.

Řím (1972, Federico Fellini)

Jak už název filmu Řím napovídá, tak je to film, který vlastně doslova vzniknul jako podsta tomuto městu, které si režisér Federico Fellini zamiloval a které bylo spojeno s jeho osudem. V tomto filmu hraje Řím doslova hlavní roli. Řím je vlastně takový umělecký film a téměř milostné vyznání Felliniho k tomuto město. Je to mozaiku obrazů, faktů i fantazie skládá z nezakrytě autobiografického pohledu.

První část je vyprávěna z pohledu chlapce z Rimini, pro kterého je Řím téměř legendárním městem z vyprávění. V druhé části se pak s Římem setkává už jako mladý muž, a je pohlcen jeho pulzujícím životem. Ve třetí části filmu se už jako zralý muž – filmař – snaží postihnout obraz města mnohem plastičtěji a hlouběji, s důrazem na jeho historii a její propojení se současností. Ve své široké fresce kombinuje Fellini téměř dokumentární pasáže se snovými vizemi.

Pokud tedy chcete zažít trochu netradiční pohled na Řím, tak vám můžeme doporučit i tento film.

Řím (2005, serií, mnoho režisérů)

Řím se dočkal i svého velkolepého seriálu, který se vrací k jedné z nejslavnějších epoch města, tedy do antického starověku. Výpravný seriál o 22. dílech natočila HBO nás zavede do roku 52 před Kristem. Čtyři sta let po založení republiky je Řím nejmocnějším městem světa. Kosmopolitní metropole s miliónem obyvatel tvoří srdce impéria, jaké svět zatím nepotkal. Republika založená na principech sdílené moci a nelítostné individuální soutěživosti nikdy nedovolí jedinému muži získat absolutní moc. Nyní se však otřásají samotné základy těchto principů, podryté korupcí a nesváry. Po osmi letech válčení se dva vojáci Lucius Vorenus a Titus Pullo bezděčně ocitají ve víru událostí, které ovlivní dějiny celého Říma. V seriálu se pochopitelně seznámíte s nejznámějšími památkami Říma i když v trochu stylizované a jiné podobě. Ale jinak se skutečně jedná o velmi kvalitní a povedený seriál.

 

Další filmy odehrávající se v Říme:

Gladiátor (2000, Ridley Scott)

Coriolanus (2010, Ralph Fiennes)

Vzpoura pretoriánů (1964, Alfonso Brescia)

Quo Vadis (2001, Jerzy Kawalerowicz)

Řím v 11 hodin (1952, Giuseppe De Santis)

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

Musíte být přihlášen k odesální komentářů.

TOPlist